Svarbūs patarimai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti perkant būstą

NT brokeris Vilma Urbutė sėkmės istorijos

Būsto pirkimas – nelengvas iššūkis kiekvienam žmogui, siekiančiam įsigyti nuosavą nekilnojamą turtą. Tai ne tik didžiulė investicija, bet ir sudėtingas sprendimų priėmimo procesas: juk renkatės gyvenamąją vietą ilgam laikui, nuo kurios smarkiai priklausys jūsų gyvenimo kokybė. Galbūt kaip tik šiuo metu jūs ruošiates žengti šį svarbų žingsnį? Jums gali padėti keli žemiau išvardinti esminiai būsto pirkimo patarimai.

Susipažinimas su rinkos situacija

Pirmiausia, paanalizuokite dabartinę nekilnojamo turto rinkos situaciją. Pagalvokite, kurioje vietoje norėtumėte įsigyti būstą, ir ar jūsų pirkinys iš tiesų vertas jūsų investicijos. Jeigu būsto pirkimui bus reikalinga paskola, patariu apsilankyti bent keliuose bankuose ir susižinoti preliminarias savo galimybes gauti norimą finansavimą. Šiuo metu rinkoje yra labai didelė naujos statybos projektų pasiūla, tad rinktis tikrai yra iš ko, dažnai, pirmojo būsto pirkėjai pasimeta ir nežino nuo ko pradėti, todėl rekomenduoju apie tai pasikonsultuoti su nekilnojamo turto brokeriu – jis išmano rinkos kainas bei realią turto vertę, taip pat gali pagelbėti apsisprendžiant dėl būsto vietos, kainos, tipo, turto likvidumo ateityje ar padėti nusiderėti įsigyjant būstą. Jeigu kyla klausimų, visada galite kreiptis į mane – konsultacijas teikiu nemokamai.

Emocijos

Dar vienas itin svarbus aspektas renkantis nekilnojamą turtą – vadovautis šaltu protu ir nepasiduoti emocijoms. Apsilankius patinkančiame būste, jus gali sužavėti aplinka, interjeras, vaizdas pro langus ar kiti aspektai. Ir tai yra puiku! Visgi, rekomenduoju šių jausmų neastkleisti pardavėjui, nes bus sudėtinga derėtis. Jeigu būsto savininkas arba brokeris yra apsukrus ir supras, kad namai jums labai patinka – nebus linkęs sumažinti kainos. Taip pat, apimti itin pozityvių emocijų, galite nepastebėti tam tikrų būsto minusų, kurie ateityje gali trukdyti. Taigi, ne tik parduodant, bet ir perkant būstą siūlau kreiptis į patikimą nekilnojamo turto brokerį, nes jis atstovaus jūsų interesus derybose, vadovausis protu, bet ne emocijomis, gebės įvertinti, ar turtas yra likvidus bei padės suprasti, kokio būsto jums reikia, kad šis sprendimas būtų geras ilgalaikėje perspektyvoje ir dėl jo nesigailėtumėte.

Lokacija

Būsto vieta yra vienas pagrindinių kriterijų renkantis naują gyvenamąją vietą. Atsižvelkite į savo poreikius ir, kaip jau minėjau, stenkitės nepasiduoti emocijoms. Jaunos šeimos dažniausiai vertina vietą, esančią šalia vaikų darželių, mokyklų, rūpinasi, kad būtų lengvai pasiekiamas viešasis transportas. Dar kitiems žmonėms aktualu, kad būstas būtų kuo arčiau parduotuvių, ligoninės ir kitų visuomeninės paskirties pastatų. Apsižiūrėkite, ar šalia yra barų, klubų, kavinių, o gal prie pat namo – itin triukšminga gatvė? Jeigu esate jautrus triukšmui, šis aspektas yra svarbus. Su aplinka geriausia susipažinti tiek dienos, tiek vėlyvo vakaro metu, kad ateityje netektų susidurti su nemaloniais siurprizais.

Saugi aplinka

Šis aspektas, greičiausiai, yra kiekvieno būsto pirkėjo esminis reikalavimas. Todėl būtina pasidomėti būsto kaimynyste. Siūlau susipažinti su šalia gyvenančiais žmonėmis. Juk draugiška aplinka turi didelės įtakos gyvenimo kokybei. Be to, nepamirškite pasidomėti kriminalinėmis veikomis ir jų statistika toje lokacijoje, kurioje norite įsigyti būstą. Oficialią informaciją apie tai šiais laikais galima nesunkiai sužinoti internete. Taip pat rajono saugumo atsiliepimus galite pasiskaityti įvairiuose forumuose. Jeigu turite vaikų, atkreipkite dėmesį, kokio intensyvumo eismo gatvė yra šalimais – ar įrengti šviesoforai bei kitos eismo reguliavimo priemonės.

Būsto būklė

Jei tai nėra naujai pastatytas namas, sužinokite pastato statybos metus, ir, jei yra duomenų, jo konstrukcinę būklę. Šią informaciją gali pateikti bendrijos pirmininkas, arba namo administratorius, kuris šiuos faktus fiksuoja. Daugiabučiai, statyti prieš kelis dešimtmečius, pasižymi didesne avarijos rizika bei mažesniu energetiniu efektyvumu. Taip pat atidžiai įvertinkite būsto vidų – ar nėra kosmetinių ar techninių nusidėvėjimų ir gedimų, kuriuos gali greitai tekti remontuoti. Turėkite omenyje, kad nerenovuotuose, senos statybos pastatuose (daugiabučiuose) išlaikymo sąnaudos yra didesnės, daugiau mokėsite už šildymą, taip pat dažniausiai juose nėra saugumo kamerų, kai kuriuose – netgi praėjimo kontrolės įrenginių, todėl į pastatą gali patekti visi.

Nekilnojamo turto vertinimas ir kiti reikalingi dokumentai sandoriui

Išsirinkus būstą ir perkant su banko paskola bus reikalingas oficialus turto vertinimas. Rinkdamiesi vertintoją įsitikinkite, jog jis yra banko rekomenduotų vertintojų sąraše. Tikslias kreditavimo sąlygas bankas jums pateiks tik turint oficialų perkamo objekto vertinimą. Dažnai nutinka, jog oficialaus vertinimo suma skiriasi nuo pardavėjų prašomos kainos, todėl preliminarų būsto vertinimą būtų gerai žinoti prieš pasirašant preliminarią sutartį. Aš bendradarbiauju su turto vertintojais, tad prieš sandorį visada informuoju pirkėjus dėl preliminarios turto vertinimo kainos. Prisiminkite, kad vertinimo išlaidas apmoka pirkėjas.

Be turto vertinimo yra svarbi ir preliminari sutartis, kurią jau minėjau. Šis dokumentas aktualus tiek perkančiajam, tiek parduodančiam asmeniui. Čia apsprendžiami tokie aspektai kaip objekto pirkimo kaina, terminai, avanso dydis, turto atlaisvinimo terminas, kas apmokės notarines išlaidas ir kiti svarbūs dalykai. Tuo tarpu notarinė sutartis pasirašoma pas notarą tik tuomet, kai pirkėjas turi banko kredito sutartį arba banko garantinį raštą.

Scroll to Top